زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت (JavaScript) دقیقا چیست ؟

JavaScript یک زبان برنامه نویسی یا برنامه نویسی است که به شما امکان می دهد ویژگی های پیچیده ای را در صفحات وب پیاده سازی کنید – هر بار که یک صفحه وب کاری بیشتر از نشستن در آنجا انجام می دهد و اطلاعات استاتیک را برای شما نمایش می دهد – به روزرسانی های به موقع محتوای ، نقشه های تعاملی ، متحرک 2D / گرافیک های سه بعدی ، پیمایش jukeboxes های ویدئویی و غیره – می توانید شرط بندی کنید که احتمالاً JavaScript درگیر است. این سومین لایه کیک لایه ای از فن آوری های استاندارد وب است ، که دو مورد از آنها (HTML و CSS) در سایر قسمتهای منطقه Learning با جزئیات بیشتری روبرو شده ایم.
جاوا اسکرپت
 

 • HTML یک زبان نشانه گذاری است که ما برای ساخت و ایجاد معنی به محتوای وب خود استفاده می کنیم ، به عنوان مثال تعریف پاراگراف ها ، عناوین و جداول داده ها یا تعبیه تصاویر و فیلم ها در صفحه.

 

 • CSS زبانی از قوانین استایل است که ما برای اعمال یک ظاهر طراحی شده بر روی محتوای HTML خود ، به عنوان مثال تنظیم رنگ ها و قلم های پس زمینه ، و ارائه مطالب خود در چند ستون استفاده می کنیم.

 

 • جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی است که به شما امکان می دهد محتوای به روزرسانی پویا را ایجاد کنید ، چندرسانه ای را کنترل کنید ، تصاویر را تحریک کنید و هر چیز دیگری (خوب ، همه چیز نیست ، اما شگفت آور است که می توانید با چند خط کد JavaScript به آن دست پیدا کنید.)

سه لایه در بالای یکدیگر به زیبایی بنا شده اند. بیایید یک برچسب متن ساده را به عنوان نمونه بگیریم. می توانیم آن را با استفاده از HTML مشخص کنیم تا ساختار و هدف آن را ارائه دهیم:
 

<p>Player 1: Chris</p>


سپس می توانیم مقداری CSS را به مخلوط اضافه کنیم تا زیبا به نظر برسد:

p {
 font-family: 'helvetica neue', helvetica, sans-serif;
 letter-spacing: 1px;
 text-transform: uppercase;
 text-align: center;
 border: 2px solid rgba(0,0,200,0.6);
 background: rgba(0,0,200,0.3);
 color: rgba(0,0,200,0.6);
 box-shadow: 1px 1px 2px rgba(0,0,200,0.4);
 border-radius: 10px;
 padding: 3px 10px;
 display: inline-block;
 cursor: pointer;
}


 
و در آخر ، ما می توانیم JavaScript را برای پیاده سازی رفتار پویا اضافه کنیم:
 

const para = document.querySelector('p');
para.addEventListener('click', updateName);
function updateName() {
 let name = prompt('Enter a new name');
 para.textContent = 'Player 1: ' + name;
}

سعی کنید بر روی آخرین نسخه از برچسب متن کلیک کنید تا ببینید چه اتفاقی می افتد (همچنین توجه داشته باشید که می توانید این نسخه ی نمایشی را در GitHub بیابید – کد منبع را ببینید ، یا آن را به صورت زنده اجرا کنید)!
جاوا اسکریپت می تواند کارهای بیشتری انجام دهد – بیایید جزئیات بیشتری را کشف کنیم.

پس واقعاً زبان جاوا اسکریپت چه کاری می تواند انجام دهد؟

زبان جاوا اسکریپت اصلی مشتری متشکل از برخی از ویژگی های برنامه نویسی رایج است که به شما امکان می دهد کارهایی مانند:
مقادیر مفید را درون متغیرها ذخیره کنید. به عنوان مثال در مثال بالا ، ما می خواهیم نام جدیدی وارد شود و آن نام را در متغیری به نام name ذخیره کنید.
عملیات روی تکه های متن (در برنامه نویسی به “رشته ها” معروف است). در مثال بالا رشته “Player 1:” را می گیریم و آن را به متغیر name می زنیم تا برچسب متن کامل ایجاد شود ، به عنوان مثال. ” بازیکن 1: کریس “.
اجرای کد در پاسخ به برخی از وقایع در یک صفحه وب. ما در مثال بالا از یک رویداد کلیک برای شناسایی زمان کلیک بر روی دکمه استفاده کردیم و سپس کدی را اجرا کرد که برچسب متن را به روز می کند.
و خیلی بیشتر!
با این حال آنچه که حتی جالب تر است قابلیت های ساخته شده در بالای زبان جاوا اسکریپت سمت مشتری است. به اصطلاح رابطهای برنامه نویسی برنامه (API) ابر قدرتهای اضافی را برای استفاده در کد JavaScript خود ارائه می کنید.
API ها مجموعه های آماده ای از بلوک های ساخت کد هستند که به یک توسعه دهنده امکان می دهد برنامه هایی را اجرا کند که اجرای آن در غیر این صورت سخت یا غیرممکن خواهد بود. آنها همان کارهایی را برای برنامه نویسی انجام می دهند که مجموعه های مبلمان آماده برای ساخت منزل انجام می دهند – تهیه تابلوهای آماده و پیچاندن آنها برای ساخت قفسه کتاب بسیار ساده تر از آن است که برای خودتان طراحی کنید ، بروید و پیدا کنید چوب را درست کنید ، تمام پانل ها را به اندازه و شکل مناسب برش دهید ، پیچ های با اندازه مناسب را پیدا کنید و سپس آنها را برای تهیه قفسه کتاب قرار دهید.
 
جاوا اسکریپت

مطلب مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

codesrcReza

109 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !