اسکیما (schema) چیست؟

اسکیما چیست؟

شاید تصور کنید که گوگل یک هوش مصنوعی همه کاره و بسیار قدرتمند است! تا حد زیادی این تعریف صحیح است اما در نهایت باید در نظر داشت که گوگل یک ربات است و این ربات نمیتواند به اندازه یک انسان از محتوای موجود در سطح وب برداشتی صحیحی داشته باشد. کد های نشانه گذاری اسکیما به گوگل کمک میکنند تا درک بهتری از محتوای دنیای اینترنت داشته باشد و بتواند بهتر از قبل کاربران خود را در پیدا کردن نتایج یاری کند.
 
اسکیما
خودتان را بگذارید جای گوگل. وقتی با یک محلۀ جدید روبرو می‌شوید چه کار می‌کنید؟ به احتمال زیاد سعی می‌کنید آنجا را بشناسید و به ذهنتان بسپارید. چطور؟ از روی علایم و تابلوهایی که در آن‌جا نصب شده‌اند.
گوگل نیز به همین شکل عمل می‌کند. گوگل از روی علایم و نشانه‌هایی که در سایتمان قرار داده‌ایم محتوای سایتمان را می‌فهمد و قصد و منظورمان را متوجه می‌شود.
همانطور که ما نیازی نداریم تمام جزئیات یک محله، خیابان یا کوچه را به ذهنمان بسپاریم و با چند نشانه آنجا را به خاطر می‌آوریم، گوگل نیز نیازی به ذخیره کردن خط به خط محتوای ما ندارد. گوگل یک سری نشانه‌ها را به حافظۀ خود می‌سپارد و بر اساس آن‌ها نتایج را در SERPs (صفحه نتایج) طبقه‌بندی می‌کند.
 
استفاده از اسکیما تاثیر زیادی روی سئوی سایت دارد و باعث می‌شود موتورهای جستجو راحت‌تر با سایتتان ارتباط برقرار کرده و بهتر آن را درک کنند. قطعاً درک بهتر صفحات سایت به نفع شماست و باعث می‌شود در  صورت رعایت قوانین موتورهای جستجو و سایر اصول سئو رتبۀ خوبی بگیرید.
 
اسکیما
نشانه گذاری اسکیما «Schema Markup» روشی برای شناساندن سایت به موتورهای جستجو است. اسکیما کمک می کند تا در مورد هدف، محتوا و سایر اطلاعات سایت توضیحاتی داده شود، تا یک موتور جستجو مثل گوگل بتواند بهتر و سریع تر داده ها را تجزیه و تحلیل کند.
همانطور که ما برای معرفی یک فروشگاه به دوستمان نیاز به اطلاعاتی مثل؛ خدمات، محصولات و قیمت های آن فروشگاه داریم. گوگل نیز برای شناسایی یک سایت نیاز به چنین نشانه هایی دارد، تا بفهمد که آن سایت چه محتوایی دارد تا در نتایج جستجو به کاربران نشان دهد.
در یک پاسخ کلی به سوال اسکیما چیست؟ می شود گفت: اسکیما مجموعه از اطلاعات کوچک است، که توسط وبمستر ها نوشته می شوند، تا موتور های جستجو با استفاده از این نشانه ها سریع تر و راحت تر به هدف سایت پی ببرند و آنها را در نتایج جستجوی کاربران نمایش دهد.
یا در تعریف دیگر: به عمل نشانه گذاری صفحات مختلف سایت، برای موتور جستجو «Schema Markup» نشانه گذاری اسکیما یا «شِما» می گویند.
 
اسکیما ها، خود کدهایی هستند که توسط وبمستر ها در میان کد های سایت و صفحات مختلف قرار گرفته و اطلاعات بیشتری را در مورد محتوا های هر صفحه به گوگل میدهند تا گوگل علاوه بر درک بهتر، به بهبود سئو سایت مذکور نیز کمک کند.
به طور مثال این کد ها مشخص میکنند که این متن، مربوط به مقالات سایت است و یا اعداد موجود در این تکه کد، مربوط به قیمت محصول موجود در صفحه است.

مطلب مفیدی برای شما بود ؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

codesrcReza

109 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !